איזה מזגן כדאי לקנות

אם פעם היה המזגן קופסא רועשת ומגושמת המוצמדת לקיר, היום מציעות חברות המזגנים אינספור דגמים בגדלים, עוצמות ופונקציות שימוש מתקדמות. כדי לבחור בתבונה את המזגן המושלם שיספק מיזוג אוויר נעים ומרענן, חשוב לערוך סקר שוק מקדים, להתייעץ עם טכנאי מזגנים אמינים ולערוך השוואה בין המוצרים המוצעים.

סוגי מערכות מיזוג

בגדול, מחולקים המזגנים לשתי קטגוריות גסות, שמהן מסתעפים סוגים רבים. הסוג הישן שכבר נכחד כמעט הוא מזגן חלון, שמורכב מיחידה אחת הכוללת גם את המדחס, גם את המאוורר וגם את המאייד. מזגן חלון הוא זול בקנייה אך זולל חשמל, מרעיש יחסית, ומסוגל לקרר רק חללים קטנים.

המזגן המתקדם והנפוץ הוא מזגן מפוצל, המורכב משתי יחידות או יותר: המדחס- שממוקם מחוץ לבית, ויחידות מיזוג פנימיות. על משפחת המזגנים המפוצלים נמנים:

- מזגן עילי בו היחידה הפנימית מותקנת קרוב לתקרה.

- מזגן רצפתי הממוקם בחלקו התחתון של הקיר. כשמתקינים אותו בקיר משותף לשני חדרים, הוא מסוגל למזג את שניהם בו-זמנית.

- מזגן מרכזי או מיני-מרכזי, הכולל  מדחס אחד עוצמתי בעל תפוקה גבוהה ופתחי איוורור קטנים היוצאים לכמה חדרים יחד.

לא כח סוס – אלא BTU

השימוש במידה של כח סוס כדי לציין הספק הוא בעייתי ולא מדוייק, ולא רק בגלל שהחברות מתייחסות למידת כח סוס באופן שונה זו מזו. יעילות המזגן הנכונה נקבעת לפי תפוקת הקירור, שנמדדת ב-BTU לשעה. כהערכה התחלתית להתקנת מזגנים נכונה, מודדים את גודל החלל המיועד ומחשבים לכל מ"ר אחד 650 BTU. לאחר מכן יש להתחשב בגורמים רבים נוספים: חלונות הפונים לכיוון דרום, איכות הבידוד, מיקום גיאוגרפי- דירה בדרום הארץ תחייב BTU גבוה יותר למ"ר. מידת החשיפה לשמש, מספר השוהים במקום. ככל שקיימים יותר נתונים המעלים את מידת הטמפרטורה ההתחלתית, תעלה מידת ה- BTU הנדרשת במקביל.

התקנת מזגנים בתפוקה נמוכה מידי לא תקרר את החדר כמצופה, ותפוקה גבוהה מידי תגרום לבזבוז אנרגיה ולבלאי מהיר בשל הדלקה וכיבוי תכופים מידי. התאמת המזגן הנכון לחלל תחסוך בעלויות השימוש ותשמור על חיי המוצר.   

צריכת אנרגיה

מזגן שובר שיא בשעות השימוש הרבות שלו, ולכן צריכת אנרגיה חסכונית תשליך משמעותית על חשבון החשמל. תווית האנרגיה מעידה על יעילות צריכת החשמל ומדורגת באותיות מ-A עד G, כאשר A מציין את היעילות החסכונית ביותר.

טכנולוגיית אינוורטר

מזגן אינוורטר הוא בעל מערכת בקרה אלקטרונית המתאימה את תפוקת המזגן למידת החום בחדר. המערכת חוסכת כ-30-40% מתצרוכת החשמל, מגיעה לטמפרטורה הרצויה במהירות ושומרת על מיזוג נעים ואחיד שאינו מייבש. מזגן אינוורטר יקר ביחס למזגנים רגילים, אך בשימוש רב הוא מחזיר את ההשקעה בזכות החיסכון הניכר באנרגיה, לכן הוא מומלץ רק עבור מקומות בהן דולק המזגן שעות רבות מאד.

מזגן מולטי

החיסרון העיקרי במיזוג מרכזי הוא היעדר האפשרות לשלוט על הטמפרטורות בחדרים השונים, והחשמל הרב שמתבזבז בשל כך. מענה מושלם (ולא זול) לבעיה הוא מזגן מולטי שפותח על בסיס מזגן אינוורטר, ומורכב ממספק חיצוני אחד וכמה מדחסים, שכל אחד מהם פועל כיחידה עצמאית. כך ניתן לבקר את המיזוג בכל חדר בנפרד, כשהמדחסים השונים עובדים בשיתוף פעולה חכם ומווסתים את תפוקת החשמל בהתאם לצורך. מערכת מולטי חוסכת כ-50% אנרגיה בהשוואה למיזוג מרכזי רגיל, אולם עלות הרכישה ותיקון המזגן יהיו יקרים מאד.

פונקציות שימוש

מעבר להדלקה ולכיבוי הבסיסיים בדרך כלל באמצעות שלט רחוק, מוצעים שכלולים נוספים שמשפרים את יעילות המזגן, תפוקתו וצריכת החשמל.

- בקרת טמפרטורה: ישנם שלטים המציגים את הטמפרטורה בחדר להשוואה עם הטמפרטורה המבוקשת. שלטים מתקדמים יותר מצויידים בחיישן ""I Feel המווסת את הטמפרטורה בהתאם למיקום השלט – פונקציה חיונית כדי להבטיח טמפרטורה מדויקת בסביבת תינוק קטן וכד'.

- סוגי טיימרים: טיימר פשוט מכבה את המזגן בשעה שנקבעה. טיימר מתקדם מעט מאפשר תכנון הפעלה וכיבוי. הטיימר המשוכלל ביותר מאפשר תכנון של כמה מחזורי הפעלה וכיבוי עתידניים, ומתאים במיוחד לשומרי שבת.

- שליטה בתריסי המזגן: ברוב המזגנים ניתן לכוון את נשיבת האוויר לכיוון הרצוי באמצעות השלט, או להפעיל תנועה קבועה של התריסים באמצעות פונקצית swing.

- לוח פיקוד: מותקן בעיקר עבור מזגן מרכזי ומיני-מרכזי, ושולט על פונקציות ההפעלה הבסיסיות בלבד. לרוב מותקן לוח מפיקוד מרכזי במקום נגיש ולוחות נוספים בכל חדר.

- ממשק בית חכם: מזגנים המחוברים לממשק בית חכם מאפשרים הפעלת וכיבוי המזגן מרחוק דרך האינטרנט או הסלולארי, כך ניתן להגיע מהדרך לבית ממוזג ונעים.

תכונות ייחודיות

כל המזגנים עושים את אותה עבודה: מחממים בחורף ומקררים בקיץ. דגמים מסוימים מציעים תוספות שישפרו את איכות המיזוג וההנאה:

- סינון ריחות ואבק מעבר למסנן הבסיסי, כגון מסנן פחם, לניטרול ריחות סיגריות, עשן ובישול. למשפחה עם ילדים קטנים וכן לאנשים אלרגיים מומלץ מסנן אלקטרוסטאטי או מסנן מיקרו, המסלקים חלקיקים מיקרונים ברמה גבוהה.

- מערכת אוויר צח מותקנת בדגמים בודדים ומחליפה את האוויר שבחדר באוויר מבחוץ.

- יוניזטור – משחרר לחדר יונים שליליים ובכך משפר את איכות האוויר לנשימה.

אחריות

לפני שרוכשים מזגן חשוב לבדוק את האחריות שמציעות החברות השונות ומה היא כוללת. חלק מהחברות מציעות אחריות לשלוש שנים, אך לרוב ניתנת רק שנת אחריות אחת. התקנת המזגן כוללת אחריות נפרדת לחמש שנים, בין אם הוזמן מתקין מזגנים מטעם החברה או מתקין מורשה פרטי. מומלץ לגלוש בפורומים שונים ולבדוק את מידת שביעות הרצון של הלקוחות מהשירות של החברות השונות.

מחירים

מחיר המזגן מושפע בעיקר מסוג המזגן, גודלו והטכנולוגיות המוצעות בו, כמו כן לעיתים קיימים פערי מחיר משמעותיים בין החברות השונות.

- מזגן עילי רגיל נע בין 1 כ"ס ל-4 כ"ס ומחירו בין 1,350 ל-8,400 ש"ח.

- מזגן עילי אינוורטר נע בין 1 כ"ס ל-4 כ"ס ומחירו בין 1,750 ל-9,200 ש"ח.

- מזגן מיני מרכזי נע בין 2 כ"ס ל-6 כ"ס ומחירו בין 4,400 ל-12,100 ש"ח.

- מזגן מיני מרכזי מולטי (אינוורטר) נע בין 2 כ"ס ל-6 כ"ס ומחירו בין 5,600 ל-16,700 ש"ח.

למחיר זול במיוחד מומלץ לבצע התקנת מזגנים דווקא בחורף, אז הביקוש יורד והמחירים בהתאם.

באדיבות אתר "טוב תודה"

search
LG
אמקור
אלקו
אלקטרה
מיצובישי
תדירן
טורנדו